Tipy na výlety

Léto

    Turistické trasy na kolech nejblíže penzionu jsou: Rezek, Dvoračky, Rokytnice nad Jizerou, Horní Mísečky, Pramen Labe, Mohyla Hanče a Vrbaty, Sněžka, Černohorská a Úpská rašeliniště, Údolí Bílého Labe, Obří důl atd.
Nejkratší pěší procházkou je na Rezek, pěší cesta začíná přímo pod penzionem a je vzdálená asi 3 km lesem. Na kole je nejoblíbenější a nejkratší trasa směr Dvoračky, na Vidlici vlevo a na Rezek dojedete celkem po rovině asi po 5 km.
Navštívit také můžete FARMU HUCUL, (směr Rovinky) která je od penzionu vzdálená 4 km autem, zde se mohou děti svést na koni, pohladit ovečku a pohoupat se na houpačkách.
www.hucul.cz

Bozkovské dolomitové jeskyně
    Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou.
Labyrint chodeb krášlí krápníky a charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty. Vystupují ze stěn i stropů ze všech stran a popouštějí uzdu naší fantazie. Až díky lidské obrazotvornosti získaly jména jako Hřebínek, Anděl, Panenka, Tři králové, Přilba či Betlém. Stalagnáty, stalagmity a stalaktity nejrůznějších barev a tvarů jsou dílem statisíců let, v průběhu nichž se utvářely a čekaly na své objevení a obdiv návštěvníků.
Dno jezer je místy poseto drobnými mincemi, které sem lidé házejí – snad ze zvyku, možná pro štěstí. Menší jezírka nesou romantické jméno – říká se jim „Labutí“. Skromně se klaní Jezernímu dómu s úctyhodnou rozlohou, která mu však neubírá na kráse.
Jeskyně vznikaly statisíce let postupným rozpouštěním vápenitého dolomitu slabě kyselou vodou, která vyplňovala podzemní dutiny. V průběhu svého vývoje musely čelit nejrůznějším přírodním vlivům. Formovány byly tektonickými pohyby a silnými zemětřeseními, která bohužel částečně poničila krasovou výzdobu. Ničivé stopy jsou znatelné ještě dnes. Krápníky, které dnes obdivujeme, vznikaly většinou v pozdějším období. Jejich jedinečnost a tajuplnost se zachovala ukrytá v podzemí pro zvědavé oči návštěvníků dodnes..
www.bozkovske-jeskyne.cz

Krakonošova cesta
    Krakonoš patří k bájným bytostem, jež v představách našich předků rozhodovaly o osudech krkonošské přírody i lidí, kteří ji osídlili. Půjdeme po jeho cestě a tak budeme mít dostatek příležitostí seznámit se s jeho horským královstvím.
Začátek trasy je na enklávě Horních Míseček, jejíž osídlení, pravděpodobně spjaté s těžbou rud, je uváděno již v 17. století (1642). Dnes je to známé sportovní středisko sjezdového a běžeckého lyžování. První stovky metrů vedou po pohodlné Masarykově horské silnici, ze které odbočíme na zeleně značenou turistickou stezku, která nese název Krakonošova cesta (do roku 1920 to byla Jubilejní cesta Františka Josefa). Z počátku vede lesními porosty na jihozápadních svazích Krkonoše. Přibližně na polovině cesty do Kotelních jam se po levé straně nachází zpola zarostlá luční enkláva, na které již od r. 1708 stála Kotelská bouda. Byla jednou z prvních horských hospodářských usedlostí v západních Krkonoších. Vyhořela a zanikla v r. 1910. Asi po 1,5 kilometru pohodlné chůze se kulisa starých horských smrků před námi rozestoupí a staneme tváří v tvář divoké scenérii ledovcového karu Velké Kotelní jámy.
Při pohledu zpátky do Kotelních jam určitě upoutají pozornost dva nápadné útvary nad skalními plotnami Velké Kotelní jámy. Jeden je přirozený - skalní výchoz (tor) Harrachových kamenů (1424 m n.m.), druhý je umělý - kamenná mohyla Hanče a Vrbaty, upomínající na tragický příběh dvou lyžařů. Ti našli nedaleko odtud smrt při sněhové bouři během mezinárodních lyžařských závodů v r. 1913.
Po jihozápadních svazích Kotle, nejnápadnější západokrkonošské hory (1435 m n.m.), probíhá Krakonošova cesta až k bezlesé enklávě Dvoraček, která byla v minulých staletích centrem hospodářského dění v západních Krkonoších. Současná bouda Dvoračka je pamětníkem dávných dob slávy budního hospodářství v západních Krkonoších a přesto, že kolorit okolních luk už neoživují pasoucí se krávy, stojí za to zastavit se zde na krátké občerstvení a potěšit se pohledem na to, jak vypadal začátkem století klasický dřevěný interiér horské boudy. Za povšimnutí však stojí i pestře kvetoucí horské louky (arniky, náholníky, sasanky, hořce, kakosty, lepnice a další rostliny) v okolí Krakonošovy cesty. Ta prochází enklávou Dvoračeka pozvolna sestupuje jihozápadními svahy Lysé hory. Kříží přitom čtyři sjezdové lyžařské tratě, které vedou zpod vrcholu Lysé hory směrem do údolí Rokytnice nad Jizerou.
Z těchto míst se nabízejí nádherné výhledy především na Rokytnici nad Jizerou. Při dobré viditelnosti se však odtud otevírá i panoramatický výhled od Ještědu a Jizerských hor, přes Vysocko, Český ráj, až po hřeben Zvičiny u Dvora Králové. Po příchodu na křižovatku turistických cest Ručičky se Krakonošova cesta stáčí a po 4 kilometrech chůze lesními porosty v pěkném údolí Ryzího (dříve Sejfského) potoka se před námi otevře další bezlesá enkláva s rázovitou zástavbou horských roubenek. Mnohé z nich však již bohužel utrpěly nevkusnými architektonickými úpravami.
Došli jsme do osady Rýžoviště, založené již ve 14. století jako první část dnešního Harrachova. Po pohodlné silničce se kolem skalního hřebínku Skalní stěna dostaneme až do Harrachova, původně sklářské a hornické osady, dnes centra letní a zimní turistiky a sportů v západních Krkonoších.
Délka: 12.5 km Převýšení: 520 m Maximální výška: 1140 m Minimální výška: 700 m

dostupné autem:
Špindlerův Mlýn - bobová dráha, aquapark, monkey park - Happywolrd, yellow point - adrenalinové sporty
Jilemnice - krytý plavecký bazén
Dvůr Králové - ZOO a Safari
Harrachov - sklářské muzeum, muzeum hornictví, muzeum krkonošského národního parku
Poniklá - muzeum krkonošských řemesel
Jánské Lázně - výlet lanovkou na Černou Horu (černohorský express)


Zima

    Dva lyžařské areály Vurmovka a Vítkovice - Aldrov v blízkosti penzionu vám mohou nabídnout vynikající podmínky pro lyžování, jak pokročilým lyžařům tak i začátečníkům. Areál Vítkovice - Aldrov se skládá ze dvou lyžařských vleků o délce 700 metrů, s převýšením 132 m. Sjezdové tratě jsou uměle zasněžívány. Návštěvníkům je k dispozici také noční lyžování a občerstvení. Ski areál Vurmovka se nachází v nadmořské výšce 750 - 850 m.n.m. Je vhodný především pro rodinné lyžování. Vítkovice nabízejí také vhodné podmínky pro běžecké lyžování. Kratší strojově upravované a lehké tratě jsou situovány nad lyžařským areálem Vítkovice - Aldrov. Obtížnější běžecké terény nabízí hřeben z Horních Míseček na Přední Žalý.

Oblíbené jsou turistické trasy na běžkách, nejdelší a nejznámější je Krkonošská magistrála

ski areál Horní Mísečky, Medvědín se snow parkem a nočním lyžováním - 3 km
www.horni-misecky.ceskehory.cz

ski areál Janova Hora nabízí snowtubing, dětský vlek a dětská školička - 2,5 km
www.janova-hora.cz

ski areál Aldrov vlek Jizerka 1,5 km 5 min autem
www.skialdrov.cz

ski areál Vurmovka - rodinné lyžování
www.volny.cz/vurmovka

ski areál Homole Poniklá délka vleků 740m, mírný vlek pro začátečníky
www.skihomole.cz